تبلیغات
بیامه علیا - ایل گوران کرمانشاه
بیامه علیا
ایرانی اباد و ازاد
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


این وبلاگ برای ابادانی وشناساندن بیشتر منطقه گوران وبخش گهواره همچنین وبلاگی اجتماییست که نظرات شخصی بنده را جهت فرهنگ سازی وتعالی وپیشرفت هرچه بیشترمنطقه منتشر میکند ..-این وبلاگ قوانین جمهوری اسلامی را پذیرفته است ودر چارچوب قوانین فعالیت میکند وبدور از مسایل سیاسی مذهبی و قومی به مشکلات وفرهنگ غنی منطقه در چارچوب قانون میپردازد.وبلاگ بیامه هیچگونه جهت گیری به نفع هیچ قومیت مذهب گرایش ویا شخصیت خاصی ندارد وکاملا مستقل عمل میکند.

مدیر وبلاگ :وحید مروتی بیامه
مطالب اخیر
نظرسنجی
مقطع تحصیلی شما؟مقاله : جغرافیای تاریخی و تاریخ تصویری مختصر ایل گوران

گردآوری و گزینش : حمید احمدی

"هر گونه برداشت از این مقاله با ذکر گردآورنده و نام وبلاگ آزاد است در غیر این صورت سرقت علمی محسوب می شود "

 

ایل گوران که یکی از ایلات بزرگ کرمانشاهان است ، در روستاهای گهواره ، بانیاران ، مله کبود ، ذهاب ، جگیران ، کرند ، قلعه زنجیر و ..... ساکن هستند .

وجه نامگذاری :

واژه گوران در فرهنگ ها به معنی محل اجتماع لشکر و همچنین نام سرزمینی ذکر شده است . کلمه گوران از واژه گبران آمده است یعنی بزرگان ، به طوریکه فردوسی در شاهنامه می گوید :

وز آن دورتر آرش رزم سوز

چو گوران شه آن گرد لشکر فروز

برخی نیز بر این باورند که گوران در اصل گردان بوده یعنی همگی رشید و گرد می باشند. بعضی می گویند گلمه گوران جمع گور است یعنی گبر یا زرتشتی و گوران یعنی زرتشتیان

سابقه تاریخی:

ایل گوران از ایلات قدیمی کرمانشاهان است ، ناحیه گوران به علت کوهستانی بودن دست نخورده به جای مانده است و در روزگار باستان پایگاه ساسانیان بوده و پادشاهان ساسانی از خاک گوران به عنوان قشلاق و ییلاق خود استفاده می کردند . بعنوان نمونه قلعه زنجیر (قلا زنجیر)" مقر باستانی انوشیروان ساسانی بوده است ، همچنین کاخ باستانی یزدگرد سوم پادشاه ساسانی در بابایادگار  می باشد.

بنا به روایاتی پس از شکست یزدگرد سوم ساسانی ، اعراب خانواده و دخترش شهربانو را به اسارت می بردند ، شهربانو در اسارت به عقد حضرت امام حسین در می آید و در جریان جنگ کربلا توسط سه سوار از مردم گوران او را به قعله پدرش در بابایادگار برمی گردانند و تا آخرعمر  در آن قلعه زندگی می کند.

در سال 1836 میلادی راولینسون از سرزمین گوران بازدید کرده و می گوید : ذهاب از طرف حاکم کرمانشاه به 8000 تومان در سال به رئیس طایفه گوران اجاره داده می شود . افراد دلیر این طایفه در کوههای مجاور سکونت دارند و همیشه برای دفع حملات عثمانیها آماده اند"

 

طوایف و تیره های ایل گوران :

ردیف

طوایف

مراکز سکونت

سردودمان

1

قلخانی(اسپری)

قلعه زنجیری

علی سلطان

2

قلخانی(بهرامی)

بید نهر

ویسعلی سلطان

3

تفنگچی(دانیالی)

تختگاه

رستم سلطان

4

تفنگچی(دانیالی)

مله کبود

فتاح سلطان

5

گهواره(القاصی)

گهواره

القاص سلطان

6

نیریزی(نادری)

ستک

صفرویس سلطان

7

بیویانی(؟)

دوشم یان

رضا سلطان

8

طایشه ای(نظری)

پالان هلال

معارف سلطان

9

قادر میرویسی

سرقلعه

مصطفی سلطان

 

هسته اصلی ایل گوران از قلخانی ، تفنگچی و گهواره تشکیل شده است که پیرو مذهب یارسان و به گویش کردی کلهری با لهجه خاص منطقه تکلم می کنند.

طایفه های ایل گوران:

گوران قلعه زنجیری : شامل مناطق گوران ، بان زرده ، قلخانی ، ذهاب و پشت تنگ است حاکم معروف آن پاشاخان یاسمی بوده  است

   

 

    

     

طایفه قلخانی اسپری : قلخانی در کردی بر سپر جنگی اتلاق می شود چون سران این طایفه در درگیری ها با قشون عثمانی و متجاوزان مرزی از سپر (قلخان) با چالاکی و مهارت رزمی استفاده می کردند به قلخانی شهرت یافتند. زیستگاه این طایفه قلعه زنجیر ، کوهپایه های دالاهو ، قلعه شویل و قلعه علی سلطان می باشد

  طایفه قلخانی (بهرامی): این طایفه شامل مناطق درویت ،بیدنهر، بانیاران است . نسبت به دو طایفه دیگر از قلمرو و جمعیت کمی برخوردار است .

                                                             

 

 

  

     

طایفه گوران تفنگچی : در منطقه ای در مشرق گوران قلعه زنجیر و در شمال به کوه بنی گز و از مشرق به ایل بزرگ سنجابی و از جنوب به قلقه قاضی و گهواره قرار دارد.ایل تفنگچی شامل مناطق  تختگاه -بانزلانی – شاهمار – کچک بل و مله کبود  است.

تفنگچی خود شامل دو طایفه به نام فرخ سلطان و فرامرز سلطان می باشد که تیره قالب تیره محمد الله یار (دانیالی ) است

چون دسته مقدمه الجیش فوج و تیراندازان با تفنگ آتشین و گلوله ورشو بوده و در امر مهارت تمام داشته اند به تفنگچی معروف شدند.

فرامرز سلطان از مبارزین دوره مشروطیت دوران ناصر الدین قاجار بوده که بدست حاکمان آن زمان  در اصفهان به دار اویخته شد و جنازه او را در بارگاه بابایادگار به خاک سپردند.

  در روایات امده است که مردم تفنگچی یک روز قبل از اعدام فرامرز سلطان در قریه تختگاه جمع شدند و برای او نذر و نیاز کردند و این شعر را زمزمه کردند

یا امام رضا شاگه خراسان

برس و فریای فرامرز سلطان

 

طایفه های جاف گوران:

ایل طایفه ها شامل طایفه نیریژی ، طایشه ای و قادر میرویسی است که در دامنه شرقی کوه بنی گز و مرز جاف جوانرود ، منطقه پالان ذهاب و منطقه مرزی شمال ذهاب و گاو میشان و جنوب دربندیخان ساکن هستند . این طایفه های تابعه مذهی اهل تسنن و به زبان کردی جافی غیر هورامی تکلم می کنند و در آرامش کامل با سایر طایفه های گوران زندگی می کنند.

               

 

 

   

گوران کرندی:

این طایفه از لحاظ جمعیت بزرگترین ایل گوران است که در منطقه کرند و اطراف ان ساکن هستند و شامل مناطق خود کرند ،بیوه نیج ، جگرلو ، نصرآبادی ، پاطاق و بشیوه است .

                                                        

 

 منابع و مآخذ:

 1.    ک‍رم‍ان‍ش‍اه‍ان‌ و ت‍م‍دن‌ دی‍ری‍ن‍ه‌ آن‌: ش‍ام‍ل‌ اوض‍اع‌ طب‍ی‍ع‍ی‌، ج‍غ‍راف‍ی‍ای‍ی‌، ت‍اری‍خ‍ی‌،اج‍ت‍م‍اع‍ی‌ و اق‍ت‍ص‍ادی‌/ ای‍رج‌ اف‍ش‍ار (س‍ی‍س‍ت‍ان‍ی‌).-- ت‍ه‍ران‌: ن‍گ‍ارس‍ت‍ان‌ ک‍ت‍اب‌،۱۳۸۱ . ج‌.: م‍ص‍ور، ن‍ق‍ش‍ه‌، ن‍م‍ون‍ه‌، ع‍ک‍س‌، ن‍م‍ودار.

2.      ک‍رم‍ان‍ش‍اه‍ان‌ و ت‍م‍دن‌ دی‍ری‍ن‍ه‌ آن‌ ش‍ام‍ل‌: اوض‍اع‌ طب‍ی‍ع‍ی‌، ج‍غ‍راف‍ی‍ای‍ی‌، ت‍اری‍خ‍ی‌،اج‍ت‍م‍اع‍ی‌ و اق‍ت‍ص‍ادی‌/ ای‍رج‌ اف‍ش‍ار (س‍ی‍س‍ت‍ان‍ی‌).-- [ت‍ه‍ران‌]: زری‍ن‌،۱۳۷۱ .۲ج‌. ( ۱۷۶۴ص‌.): م‍ص‍ور، ن‍ق‍ش‍ه‌، ن‍م‍ون‍ه‌، ع‍ک‍س‌، ن‍م‍ودار.

3.      ک‍رم‍ان‍ش‍اه‌ و آث‍ار ت‍اری‍خ‍ی‌ آن‌/ ت‍ال‍ی‍ف‌ ه‍رم‍ز ب‍ی‍گ‍ل‍ری‌.-- ک‍رم‍ان‍ش‍اه‌: طاق‍ب‍س‍ت‍ان‌،۱۳۸۱.۷۴ص‌.: م‍ص‍ور، ن‍ق‍ش‍ه‌، ن‍م‍ون‍ه‌،

4.      ن‍گ‍اه‍ی‌ ب‍ه‌ ف‍ره‍ن‍گ‌ م‍ردم‌ ک‍رم‍ان‍ش‍ان‌/ ص‍ادق‌ ش‍م‍س‌.-- ت‍ه‍ران‌: ف‍ک‍ر ن‍و،۱۳۷۸ .

5.      ک‍رم‍ان‍ش‍اه‍ان‌ و ت‍م‍دن‌ دی‍ری‍ن‍ه‌ آن‌ ش‍ام‍ل‌: اوض‍اع‌ طب‍ی‍ع‍ی‌، ج‍غ‍راف‍ی‍ای‍ی‌، ت‍اری‍خ‍ی‌،اج‍ت‍م‍اع‍ی‌ و اق‍ت‍ص‍ادی‌/ ای‍رج‌ اف‍ش‍ار

6.      گ‍ذری‌ ب‍ر ت‍اری‍خ‌ ک‍رم‍ان‍ش‍اه‌ (ب‍اخ‍ت‍ران‌)/ م‍ول‍ف‌ ه‍رم‍ز ب‍ی‍گ‍ل‍ری‌.-- [ب‍ی‌ ج‍ا]:ک‍اش‍ف‍ی‌،۱۳۷۰ -.ج‌.: م‍ص‍ور، ن‍ق‍ش‍ه‌، ن‍م‍ون‍ه‌،.

7.      ن‍ق‍دی‌ ب‍ر ک‍ت‍اب‌ ج‍غ‍راف‍ی‍ای‌ ت‍اری‍خ‍ی‌ و ت‍اری‍خ‌ م‍ف‍ص‍ل‌ ک‍رم‍ان‍ش‍اه‍ان‌ (ای‍لات‌ و طوای‍ف‌ک‍رم‍ان‍ش‍اه‍ان‌)/ ن‍وش‍ت‍ه‌ اردش‍ی‍ر ک‍ش‍اورز.-- ک‍رم‍ان‍ش‍اه‌: طاق‌ ب‍س‍ت‍ان‌،۱۳۷۸ .۱۷۷ص‌.: ن‍م‍ون‍ه‌، ع‍ک‍س‌.

8.      ک‍رم‍ان‍ش‍اه‍ان‌ درس‍ف‍رن‍ام‍ه‌ س‍ی‍اح‍ان‌/ پ‍ژوه‍ش‌ ون‍گ‍ارش‌ اردش‍ی‍رک‍ش‍اورز.--ک‍رم‍ان‍ش‍اه‌: طاق‌ ب‍س‍ت‍ان‌،۱۳۸۳ .

9.      ج‍غ‍راف‍ی‍ای‌ ت‍اری‍خ‍ی‌ و ت‍اری‍خ‌ م‍ف‍ص‍ل‌ ک‍رم‍ان‍ش‍اه‍ان‌/ ت‍ال‍ی‍ف‌ م‍ح‍م‍د ع‍ل‍ی‌ س‍ل‍طان‍ی‌؛وی‍راس‍ت‍ار م‍ح‍م‍د ت‍ق‍ی‌ م‍ل‍ی‍ح‌.-- ت‍ه‍ران‌: م‍ح‍م‍د ع‍ل‍ی‌ س‍ل‍طان‍ی‌،۱۳۷۲ -.ج‌.: م‍ص‍ور، ج‍دول‌، ن‍ق‍ش‍ه‌، ع‍ک‍س‌.

10.  ج‍غ‍راف‍ی‍ای‌ ت‍اری‍خ‍ی‌ و ت‍اری‍خ‌ م‍ف‍ص‍ل‌ ک‍رم‍ان‍ش‍اه‍ان‌ " ب‍اخ‍ت‍ران‌ "/ ت‍ال‍ی‍ف‌  م‍ح‍م‍دع‍ل‍ی‌س‍ل‍طان‍ی‌؛ ب‍ا م‍ق‍دم‍ه‌ ع‍ب‍دال‍ح‍س‍ی‍ن‌ ن‍وای‍ی‌.-- [ب‍ی‌ ج‍ا]: م‍ح‍م‍دع‍ل‍ی‌ س‍ل‍طان‍ی‌، ۱۳۷۰ -.۳ج‌: م‍ص‍ور، ن‍ق‍ش‍ه‌، ج‍دول‌، ن‍م‍ون‍ه‌، ع‍ک‍س‌ ، ن‍م‍ودار.

11.  س‍ی‍م‍ای‌ ک‍رم‍ان‍ش‍اه‍ان‌: پ‍ژوه‍ش‌ م‍خ‍ت‍ص‍ری‌: در م‍وق‍ع‍ی‍ت‌ ت‍اری‍خ‍ی‌ و اق‍ل‍ی‍م‍ی‌ وج‍غ‍راف‍ی‍ای‍ی‌، اج‍ت‍م‍اع‍ی‌ و اق‍ت‍ص‍ادی‌ اس‍ت‍ان‌ ک‍رم‍ان‍ش‍اه‍ان‌/ اث‍ر ع‍ب‍دال‍ح‍س‍ی‍ن‌ م‍ل‍ک‍ان‍ی‍ان‌.--ک‍رم‍ان‍ش‍اه‌: ش‍رک‍ت‌ چ‍اپ‌ وان‍ت‍ش‍ارات‌ غ‍رب‌،۱۳۵۷ .

12.  ک‍رم‍ان‍ش‍اه‍ان‌ درج‍ن‍گ‌ ج‍ه‍ان‍ی‌ اول‌(ت‍ش‍ک‍ی‍ل‌ دول‍ت‌ ای‍ران‌ آزاد)/ پ‍ژوه‍ش‌ ون‍گ‍ارش‌اردش‍ی‍ر ک‍ش‍اورز.-- ک‍رم‍ان‍ش‍اه‌: ان‍ت‍ش‍ارات‌ طاق‌ ب‍س‍ت‍ان‌،۱۳۸۲ .ی‍ازده‌،۴۶۷ ص‌.: م‍ص‍ور، ع‍ک‍س‌.

13.  ک‍رم‍ان‍ش‍اه‌ م‍ا ب‍ه‌ دورن‍م‍ای‌ ق‍دی‍م‌ ش‍ه‍ر(ال‍ی‍گ‍ارش‍ی‌ - خ‍ان‍دان‍ه‍ای‌ ح‍ک‍وم‍ت‌ گ‍ر درک‍رم‍ان‍ش‍اه‍ان‌)/ پ‍ژوه‍ش‌ و ن‍گ‍ارش‌ اردش‍ی‍ر ک‍ش‍اورز.-- ک‍رم‍ان‍ش‍اه‌: طاق‌ ب‍س‍ت‍ان‌،۱۳۸۲.ه‍ش‍ت‌، ۳۳۱ ص‌.:ع‍ک‍س‌.

14.  ک‍ت‍اب‍ش‍ن‍اس‍ی‌ ک‍رم‍ان‍ش‍اه‌/ ت‍ه‍ی‍ه‌ و ت‍دوی‍ن‌ ح‍م‍ی‍د اح‍م‍دی‌.-- ک‍رم‍ان‍ش‍اه‌:طاق‍ب‍س‍ت‍ان‌،۱۳۷۹ .۲ج‌.

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 26 آذر 1395
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی