بیامه علیا
ایرانی اباد و ازاد
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


این وبلاگ برای ابادانی وشناساندن بیشتر منطقه گوران وبخش گهواره همچنین وبلاگی اجتماییست که نظرات شخصی بنده را جهت فرهنگ سازی وتعالی وپیشرفت هرچه بیشترمنطقه منتشر میکند ..-این وبلاگ قوانین جمهوری اسلامی را پذیرفته است ودر چارچوب قوانین فعالیت میکند وبدور از مسایل سیاسی مذهبی و قومی به مشکلات وفرهنگ غنی منطقه در چارچوب قانون میپردازد.وبلاگ بیامه هیچگونه جهت گیری به نفع هیچ قومیت مذهب گرایش ویا شخصیت خاصی ندارد وکاملا مستقل عمل میکند.

مدیر وبلاگ :وحید مروتی بیامه
مطالب اخیر
نظرسنجی
مقطع تحصیلی شما؟لایحه اعطای تسهیلات ایجاد اشتغال در روستاها به مجلس ارسال شد

بسته روحانی

دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری، لایحه «اعطای تسهیلات از محل منابع صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال در روستاها با اولویت مناطق کمتر توسعه یافته، عشایری و مرزی» را برای طی تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی دولت، این لایحه به منظور توسعه روستاها و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق کمتر توسعه یافته روستایی و عشایری در راستای تحقق اهداف سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی تدوین شده است.

متن لایحه به شرح زیر است:

لایحه اعطای تسهیلات از محل منابع صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال در روستاها با اولویت مناطق کمتر توسعه یافته، عشایری و مرزی

ماده واحده- در راستای تحقق اهداف سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی، به صندوق توسعه ملی اجازه داده می‌شود با هدف توسعه روستاها و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری، معادل ریالی یک میلیارد و پانصد میلیون دلار از منابع صندوق را از طریق بانکهای عامل صرف اعطای تسهیلات برای ایجاد اشتغال در روستاها با اولویت مناطق کمتر توسعه یافته، عشایری و مرزی نماید.

آیین‌نامه اجرایی این قانون متضمن شرایط مربوط به نحوه پرداخت تسهیلات، نحوه اجرا، زمان و تضمین بازپرداخت تسهیلات با پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 26 آذر 1395
دوستان وهمراهان بیامه ...از اینکه مدتی درخدمت شما مخاطبان عزیز نبودم معذرت میخوام .وبلاگ بیامه با عزمی راسخ تر از گذشته درادامه راه نهایت تلاش رابرای آگاهی بخشی به منطقه گوران وقلخانی انجام دهد ..در این راه مشکلات و سنگ اندازی ها عزم ما را قوی تر از پیش خواهد کرد .


             وحید مروتی
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 26 آذر 1395
زندگینامه علی اکبر مرادی

وی نوازندگی تنبور را از سن 6 سالگی آغاز نمود و از محضر اساتید بزرگ تنبور سید ولی حسینی، سید محمود علوی،کاکی الله مراد حمیدی،آمیرزا صید علی کفاشیان،درویش علی میر درویشی و سید هاشم به طور مستقیم یا از طریق آثارشان بهره فراوان برد. فعالیت هنری خود را از سال 1350 با تکنوازی تنبور در فرهنگ و هنر کرمانشاه آغاز نمود. در سال 1351 به همراه دوستان هنرمند خود ، القاصی و خادمی اولین گروه تنبور را در کرمانشاه تشکیل دادند.و بعدها در سال 1359 باتشکیل گروه تنبور شمس، او یکی از اعضای تشکیل دهنده ان گروه بود.در سال 1372 کار موسیقی خود را به صورت مستقل ادامه داد و جمع اوری،فراگیری و ثبت مقامات کهن تنبور را آغاز نمود. این مقامات(72 مقام) سالها بعد توسط خانه فرهنگ های جهان در پاریس و بعد از آن در ایران در چهار سی دی انتشار یافت. عشق وافر استاد به این ساز و فرهنگش باعث گردیده که طی 50 سال گذشته کمر همت به خدمت این ساز و فرهنگش ببندد و در این راستا با آموزش شاگردان بسیار و نوشتن متدی خاص و علمی به زبان درست و اصولی موسیقیایی(صد درس -آموزش تنبور نوازی) و همچنین ارائه اثار متعدد و برگزاری کنسرت های مختلف داخل و خارج کشور در شناساندن این ساز ملی نقش موثر داشته است. مجله معروف sing line او را یکی از 50 نوازنده برتر دنیا معرفی کرده است. و به پاس خدماتش از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به وی مدرک درجه یک هنری اعطا گردیده است. مرادی در جهت ثبت و ضبط و انتشار روایت های اصیل موسیقی کردی تلاش های فراوانی کرده است و در شناخت و درک نغمه های اصیل موسیقی مناطق کرد نشین کارشناسی تمام عیار به شمار می رود و مورد ارجاع بسیاری از موسیقی دانان در داخل و خارج کشور است. او را باید از معدود نوازندگان و خنیاگران موسیقی نواحی به شمار آورد که درک و تسلط عمیقی از موسیقی دستگاهی(ردیفی) نیز دارد. سبک منحصر به فرد او درنوازندگی کاملا متمایز و چشم و گوش نواز است.اجرای کنسرتهای متعدد به همراه شهرام ناظری در ایران اروپا آمریکا، رتبه اول تنبور نوازی در سال 70(34 سالگی) ، دیپلم افتخار لوح زرین و درافت مدرک درجه یک هنری از طرف شورای ارزشیابی هنرمندان کشور در سال81 از جمله عناوین است که به ایشان اهداء گردیده است. ایشان در حال حاضر در زمان اقامت در تهران، در آموزشگاه موسیقی یارسان واقع در میدان بنی هاشم تهران نواختن تنبور را به هنرجویان آموزش می دهند. از شاگردان استاد میتوان به حیدر کاکی ، جهانبخش رستمی، آرش مرادی، کوروش مرادی، فردین فرمانی ..... نام برد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 26 آذر 1395

مقاله : جغرافیای تاریخی و تاریخ تصویری مختصر ایل گوران

گردآوری و گزینش : حمید احمدی

"هر گونه برداشت از این مقاله با ذکر گردآورنده و نام وبلاگ آزاد است در غیر این صورت سرقت علمی محسوب می شود "

 

ایل گوران که یکی از ایلات بزرگ کرمانشاهان است ، در روستاهای گهواره ، بانیاران ، مله کبود ، ذهاب ، جگیران ، کرند ، قلعه زنجیر و ..... ساکن هستند .

وجه نامگذاری :

واژه گوران در فرهنگ ها به معنی محل اجتماع لشکر و همچنین نام سرزمینی ذکر شده است . کلمه گوران از واژه گبران آمده است یعنی بزرگان ، به طوریکه فردوسی در شاهنامه می گوید :

وز آن دورتر آرش رزم سوز

چو گوران شه آن گرد لشکر فروز

برخی نیز بر این باورند که گوران در اصل گردان بوده یعنی همگی رشید و گرد می باشند. بعضی می گویند گلمه گوران جمع گور است یعنی گبر یا زرتشتی و گوران یعنی زرتشتیان

سابقه تاریخی:

ایل گوران از ایلات قدیمی کرمانشاهان است ، ناحیه گوران به علت کوهستانی بودن دست نخورده به جای مانده است و در روزگار باستان پایگاه ساسانیان بوده و پادشاهان ساسانی از خاک گوران به عنوان قشلاق و ییلاق خود استفاده می کردند . بعنوان نمونه قلعه زنجیر (قلا زنجیر)" مقر باستانی انوشیروان ساسانی بوده است ، همچنین کاخ باستانی یزدگرد سوم پادشاه ساسانی در بابایادگار  می باشد.

بنا به روایاتی پس از شکست یزدگرد سوم ساسانی ، اعراب خانواده و دخترش شهربانو را به اسارت می بردند ، شهربانو در اسارت به عقد حضرت امام حسین در می آید و در جریان جنگ کربلا توسط سه سوار از مردم گوران او را به قعله پدرش در بابایادگار برمی گردانند و تا آخرعمر  در آن قلعه زندگی می کند.

در سال 1836 میلادی راولینسون از سرزمین گوران بازدید کرده و می گوید : ذهاب از طرف حاکم کرمانشاه به 8000 تومان در سال به رئیس طایفه گوران اجاره داده می شود . افراد دلیر این طایفه در کوههای مجاور سکونت دارند و همیشه برای دفع حملات عثمانیها آماده اند"

 

طوایف و تیره های ایل گوران :

ردیف

طوایف

مراکز سکونت

سردودمان

1

قلخانی(اسپری)

قلعه زنجیری

علی سلطان

2

قلخانی(بهرامی)

بید نهر

ویسعلی سلطان

3

تفنگچی(دانیالی)

تختگاه

رستم سلطان

4

تفنگچی(دانیالی)

مله کبود

فتاح سلطان

5

گهواره(القاصی)

گهواره

القاص سلطان

6

نیریزی(نادری)

ستک

صفرویس سلطان

7

بیویانی(؟)

دوشم یان

رضا سلطان

8

طایشه ای(نظری)

پالان هلال

معارف سلطان

9

قادر میرویسی

سرقلعه

مصطفی سلطان

 

هسته اصلی ایل گوران از قلخانی ، تفنگچی و گهواره تشکیل شده است که پیرو مذهب یارسان و به گویش کردی کلهری با لهجه خاص منطقه تکلم می کنند.

طایفه های ایل گوران:

گوران قلعه زنجیری : شامل مناطق گوران ، بان زرده ، قلخانی ، ذهاب و پشت تنگ است حاکم معروف آن پاشاخان یاسمی بوده  است

   

 

    

     

طایفه قلخانی اسپری : قلخانی در کردی بر سپر جنگی اتلاق می شود چون سران این طایفه در درگیری ها با قشون عثمانی و متجاوزان مرزی از سپر (قلخان) با چالاکی و مهارت رزمی استفاده می کردند به قلخانی شهرت یافتند. زیستگاه این طایفه قلعه زنجیر ، کوهپایه های دالاهو ، قلعه شویل و قلعه علی سلطان می باشد

  طایفه قلخانی (بهرامی): این طایفه شامل مناطق درویت ،بیدنهر، بانیاران است . نسبت به دو طایفه دیگر از قلمرو و جمعیت کمی برخوردار است .

                                                             

 

 

  

     

طایفه گوران تفنگچی : در منطقه ای در مشرق گوران قلعه زنجیر و در شمال به کوه بنی گز و از مشرق به ایل بزرگ سنجابی و از جنوب به قلقه قاضی و گهواره قرار دارد.ایل تفنگچی شامل مناطق  تختگاه -بانزلانی – شاهمار – کچک بل و مله کبود  است.

تفنگچی خود شامل دو طایفه به نام فرخ سلطان و فرامرز سلطان می باشد که تیره قالب تیره محمد الله یار (دانیالی ) است

چون دسته مقدمه الجیش فوج و تیراندازان با تفنگ آتشین و گلوله ورشو بوده و در امر مهارت تمام داشته اند به تفنگچی معروف شدند.

فرامرز سلطان از مبارزین دوره مشروطیت دوران ناصر الدین قاجار بوده که بدست حاکمان آن زمان  در اصفهان به دار اویخته شد و جنازه او را در بارگاه بابایادگار به خاک سپردند.

  در روایات امده است که مردم تفنگچی یک روز قبل از اعدام فرامرز سلطان در قریه تختگاه جمع شدند و برای او نذر و نیاز کردند و این شعر را زمزمه کردند

یا امام رضا شاگه خراسان

برس و فریای فرامرز سلطان

 

طایفه های جاف گوران:

ایل طایفه ها شامل طایفه نیریژی ، طایشه ای و قادر میرویسی است که در دامنه شرقی کوه بنی گز و مرز جاف جوانرود ، منطقه پالان ذهاب و منطقه مرزی شمال ذهاب و گاو میشان و جنوب دربندیخان ساکن هستند . این طایفه های تابعه مذهی اهل تسنن و به زبان کردی جافی غیر هورامی تکلم می کنند و در آرامش کامل با سایر طایفه های گوران زندگی می کنند.

               

 

 

   

گوران کرندی:

این طایفه از لحاظ جمعیت بزرگترین ایل گوران است که در منطقه کرند و اطراف ان ساکن هستند و شامل مناطق خود کرند ،بیوه نیج ، جگرلو ، نصرآبادی ، پاطاق و بشیوه است .

                                                        

 

 منابع و مآخذ:

 1.    ک‍رم‍ان‍ش‍اه‍ان‌ و ت‍م‍دن‌ دی‍ری‍ن‍ه‌ آن‌: ش‍ام‍ل‌ اوض‍اع‌ طب‍ی‍ع‍ی‌، ج‍غ‍راف‍ی‍ای‍ی‌، ت‍اری‍خ‍ی‌،اج‍ت‍م‍اع‍ی‌ و اق‍ت‍ص‍ادی‌/ ای‍رج‌ اف‍ش‍ار (س‍ی‍س‍ت‍ان‍ی‌).-- ت‍ه‍ران‌: ن‍گ‍ارس‍ت‍ان‌ ک‍ت‍اب‌،۱۳۸۱ . ج‌.: م‍ص‍ور، ن‍ق‍ش‍ه‌، ن‍م‍ون‍ه‌، ع‍ک‍س‌، ن‍م‍ودار.

2.      ک‍رم‍ان‍ش‍اه‍ان‌ و ت‍م‍دن‌ دی‍ری‍ن‍ه‌ آن‌ ش‍ام‍ل‌: اوض‍اع‌ طب‍ی‍ع‍ی‌، ج‍غ‍راف‍ی‍ای‍ی‌، ت‍اری‍خ‍ی‌،اج‍ت‍م‍اع‍ی‌ و اق‍ت‍ص‍ادی‌/ ای‍رج‌ اف‍ش‍ار (س‍ی‍س‍ت‍ان‍ی‌).-- [ت‍ه‍ران‌]: زری‍ن‌،۱۳۷۱ .۲ج‌. ( ۱۷۶۴ص‌.): م‍ص‍ور، ن‍ق‍ش‍ه‌، ن‍م‍ون‍ه‌، ع‍ک‍س‌، ن‍م‍ودار.

3.      ک‍رم‍ان‍ش‍اه‌ و آث‍ار ت‍اری‍خ‍ی‌ آن‌/ ت‍ال‍ی‍ف‌ ه‍رم‍ز ب‍ی‍گ‍ل‍ری‌.-- ک‍رم‍ان‍ش‍اه‌: طاق‍ب‍س‍ت‍ان‌،۱۳۸۱.۷۴ص‌.: م‍ص‍ور، ن‍ق‍ش‍ه‌، ن‍م‍ون‍ه‌،

4.      ن‍گ‍اه‍ی‌ ب‍ه‌ ف‍ره‍ن‍گ‌ م‍ردم‌ ک‍رم‍ان‍ش‍ان‌/ ص‍ادق‌ ش‍م‍س‌.-- ت‍ه‍ران‌: ف‍ک‍ر ن‍و،۱۳۷۸ .

5.      ک‍رم‍ان‍ش‍اه‍ان‌ و ت‍م‍دن‌ دی‍ری‍ن‍ه‌ آن‌ ش‍ام‍ل‌: اوض‍اع‌ طب‍ی‍ع‍ی‌، ج‍غ‍راف‍ی‍ای‍ی‌، ت‍اری‍خ‍ی‌،اج‍ت‍م‍اع‍ی‌ و اق‍ت‍ص‍ادی‌/ ای‍رج‌ اف‍ش‍ار

6.      گ‍ذری‌ ب‍ر ت‍اری‍خ‌ ک‍رم‍ان‍ش‍اه‌ (ب‍اخ‍ت‍ران‌)/ م‍ول‍ف‌ ه‍رم‍ز ب‍ی‍گ‍ل‍ری‌.-- [ب‍ی‌ ج‍ا]:ک‍اش‍ف‍ی‌،۱۳۷۰ -.ج‌.: م‍ص‍ور، ن‍ق‍ش‍ه‌، ن‍م‍ون‍ه‌،.

7.      ن‍ق‍دی‌ ب‍ر ک‍ت‍اب‌ ج‍غ‍راف‍ی‍ای‌ ت‍اری‍خ‍ی‌ و ت‍اری‍خ‌ م‍ف‍ص‍ل‌ ک‍رم‍ان‍ش‍اه‍ان‌ (ای‍لات‌ و طوای‍ف‌ک‍رم‍ان‍ش‍اه‍ان‌)/ ن‍وش‍ت‍ه‌ اردش‍ی‍ر ک‍ش‍اورز.-- ک‍رم‍ان‍ش‍اه‌: طاق‌ ب‍س‍ت‍ان‌،۱۳۷۸ .۱۷۷ص‌.: ن‍م‍ون‍ه‌، ع‍ک‍س‌.

8.      ک‍رم‍ان‍ش‍اه‍ان‌ درس‍ف‍رن‍ام‍ه‌ س‍ی‍اح‍ان‌/ پ‍ژوه‍ش‌ ون‍گ‍ارش‌ اردش‍ی‍رک‍ش‍اورز.--ک‍رم‍ان‍ش‍اه‌: طاق‌ ب‍س‍ت‍ان‌،۱۳۸۳ .

9.      ج‍غ‍راف‍ی‍ای‌ ت‍اری‍خ‍ی‌ و ت‍اری‍خ‌ م‍ف‍ص‍ل‌ ک‍رم‍ان‍ش‍اه‍ان‌/ ت‍ال‍ی‍ف‌ م‍ح‍م‍د ع‍ل‍ی‌ س‍ل‍طان‍ی‌؛وی‍راس‍ت‍ار م‍ح‍م‍د ت‍ق‍ی‌ م‍ل‍ی‍ح‌.-- ت‍ه‍ران‌: م‍ح‍م‍د ع‍ل‍ی‌ س‍ل‍طان‍ی‌،۱۳۷۲ -.ج‌.: م‍ص‍ور، ج‍دول‌، ن‍ق‍ش‍ه‌، ع‍ک‍س‌.

10.  ج‍غ‍راف‍ی‍ای‌ ت‍اری‍خ‍ی‌ و ت‍اری‍خ‌ م‍ف‍ص‍ل‌ ک‍رم‍ان‍ش‍اه‍ان‌ " ب‍اخ‍ت‍ران‌ "/ ت‍ال‍ی‍ف‌  م‍ح‍م‍دع‍ل‍ی‌س‍ل‍طان‍ی‌؛ ب‍ا م‍ق‍دم‍ه‌ ع‍ب‍دال‍ح‍س‍ی‍ن‌ ن‍وای‍ی‌.-- [ب‍ی‌ ج‍ا]: م‍ح‍م‍دع‍ل‍ی‌ س‍ل‍طان‍ی‌، ۱۳۷۰ -.۳ج‌: م‍ص‍ور، ن‍ق‍ش‍ه‌، ج‍دول‌، ن‍م‍ون‍ه‌، ع‍ک‍س‌ ، ن‍م‍ودار.

11.  س‍ی‍م‍ای‌ ک‍رم‍ان‍ش‍اه‍ان‌: پ‍ژوه‍ش‌ م‍خ‍ت‍ص‍ری‌: در م‍وق‍ع‍ی‍ت‌ ت‍اری‍خ‍ی‌ و اق‍ل‍ی‍م‍ی‌ وج‍غ‍راف‍ی‍ای‍ی‌، اج‍ت‍م‍اع‍ی‌ و اق‍ت‍ص‍ادی‌ اس‍ت‍ان‌ ک‍رم‍ان‍ش‍اه‍ان‌/ اث‍ر ع‍ب‍دال‍ح‍س‍ی‍ن‌ م‍ل‍ک‍ان‍ی‍ان‌.--ک‍رم‍ان‍ش‍اه‌: ش‍رک‍ت‌ چ‍اپ‌ وان‍ت‍ش‍ارات‌ غ‍رب‌،۱۳۵۷ .

12.  ک‍رم‍ان‍ش‍اه‍ان‌ درج‍ن‍گ‌ ج‍ه‍ان‍ی‌ اول‌(ت‍ش‍ک‍ی‍ل‌ دول‍ت‌ ای‍ران‌ آزاد)/ پ‍ژوه‍ش‌ ون‍گ‍ارش‌اردش‍ی‍ر ک‍ش‍اورز.-- ک‍رم‍ان‍ش‍اه‌: ان‍ت‍ش‍ارات‌ طاق‌ ب‍س‍ت‍ان‌،۱۳۸۲ .ی‍ازده‌،۴۶۷ ص‌.: م‍ص‍ور، ع‍ک‍س‌.

13.  ک‍رم‍ان‍ش‍اه‌ م‍ا ب‍ه‌ دورن‍م‍ای‌ ق‍دی‍م‌ ش‍ه‍ر(ال‍ی‍گ‍ارش‍ی‌ - خ‍ان‍دان‍ه‍ای‌ ح‍ک‍وم‍ت‌ گ‍ر درک‍رم‍ان‍ش‍اه‍ان‌)/ پ‍ژوه‍ش‌ و ن‍گ‍ارش‌ اردش‍ی‍ر ک‍ش‍اورز.-- ک‍رم‍ان‍ش‍اه‌: طاق‌ ب‍س‍ت‍ان‌،۱۳۸۲.ه‍ش‍ت‌، ۳۳۱ ص‌.:ع‍ک‍س‌.

14.  ک‍ت‍اب‍ش‍ن‍اس‍ی‌ ک‍رم‍ان‍ش‍اه‌/ ت‍ه‍ی‍ه‌ و ت‍دوی‍ن‌ ح‍م‍ی‍د اح‍م‍دی‌.-- ک‍رم‍ان‍ش‍اه‌:طاق‍ب‍س‍ت‍ان‌،۱۳۷۹ .۲ج‌.

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 26 آذر 1395

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic